Blatnice pod svatým Antonínem, podoblast Slovácká, vinařská oblast Morava
Vína od vinařství Blatel známe již přes 12 let a nejeden náročný zákazník nám potvrdil, že jejich vína velmi stoupla na kvalitě. Jakostní vína se u našich zákazníků stala velmi oblíbená vzhledem ke skvělému poměru ceny a kvality. Vinařství Blatel v několika uplynulých letech investovalo do nových výrobních zařízení, což společně s umem a filozofií výroby paní Ing. Šantavé a v neposlední řadě také vždy pozitivního a velmi vstřícného přístupu vedení společnosti dělá tato vína velmi sympatická.
Společnost VÍNO BLATEL, a.s. byla založena v roce 1990 a sídlí v Blatnici pod Svatým Antonínkem, ve Slovácké vinařské podoblasti v malebné krajině výběžku Bílých Karpat, jíž dominuje poutní místo, kaple Sv. Antonína. Vinařství pěstuje révu na svých 160 hektarech vinic ve viničních tratích Antonínek, Floriánky, Nadhájčí, Dílce, Plachty, Roháče, Vinné Hůry a Nová Hora. Nejznámější tratí jsou Plachty, kde měl svou vinici a sklep J.A.Komenský. Vína z vinařství Blatel nesou so jisté míry ženský charakter, který je dán péčí a dohledem hlavní enoložky, paní Ing. Ivou Šantavou, která ve vinařství působí od roku 2001 a vnesla onen jedinečný ženský pohled.
První písemná zmínka o zdejším vinařství uvádí, že již ve 14. a 15. století se vozilo víno z Blatnice do Prahy a těšilo se zde velké oblibě. Další písemné zprávy pocházejí ze 16. století. V té době patřilo ke společenské prestiži měšťanů z Uherského Hradiště, Kroměříže, Uherského Brodu i jiných měst vlastnit vinohrad. Celková výměra vinohradů v Blatnici se právě začátkem 16. stol. pohybovala okolo 1 150 měřic, což je zhruba 275 ha. Nejlepší viniční tratě byly Roháče, Plachty a Kamenice. Historické prameny podávají svědectví o zdejších vinohradech a vinohradnictví, které bylo na svou dobu velmi vyspělé, a blatnická vína patřila k nejlepším moravským vínům. V době největšího rozmachu se vinná réva pěstovala kromě současných tratí také na místech zvaných Kružíky, Horní konec, Novosady, Borky a Břestka. S Blatnicí je nerozlučně spjato také jméno slavného myslitele a představitele předbělohorské vzdělanosti Jana Amose Komenského, který zde podle historických pramenů vlastnil vinice. Vinohrad o výměře jednoho achtelu v trati Plachty získal J. A. Komenský v roce 1604 od svého otce. Stejně jako jinde i ve zdejší oblasti došlo vlivem válek v první polovině 17. století k úpadku vinařství a k velkému snížení výměry vinic. K vzestupu vinařství pak došlo až v polovině 19. století.