Kobylí, podoblast Velkopavlovická, oblast Morava
Vinařství Víno z Kobylí hledejte ve Velkopavlovické vinařské podoblasti jihovýchodní Moravy. Vinná réva se na území Kobylí pěstuje již osm set let. Už tehdy se teplomilné rostlině dařilo na zdejších slunných stráních obrácených k jihovýchodu a jihozápadu. Na současné ploše 170 hektarů pěstuje vinařství nejtradičnější odrůdy jako například Frankovka, Tramín červený, Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal. Ideální polohy vinic a unikátní mikroklima dovolují hroznům dobře vyzrát a technologům tak vytvořit víno vynikající jakosti. Vinařství nabízí i další časem prověřené odrůdy, jako jsou například: Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Neuburské, Sauvignon, Ryzlink rýnský i vlašský, Sylvánské zelené, Pálava, Moravský muškát, Rulandské modré a André.
Vinařská společnost v Kobylí vznikla spontánně v roce 1928, tedy v prvorepublikové době. Drobní vinaři se spojili kvůli společnému zájmu o pěstování a ochranu vinné révy. Navazujeme proto na tradici, která zavazuje. S roční produkcí 700 000 lahví jsme se stali jedním z významných tuzemských výrobců vína. Osm století tradice pěstování vinné révy na slunných kobylských stráních připomíná příběh vína z Kobylí, které prošlo během svého vývoje zajímavou historií. Vína ovlivněná bohatými zkušenostmi a vinařským umem, které jsou v Kobylí předávány z generace na generaci, přinášejí nejen místně typický projev, ale také vytříbenost díky moderním postupům školení.
V současné době na výrobu dohlíží vinař Marcel Lanžhotský a jeho otec Miloš Lanžhotský.
Díky příznivým polohám zdejších viničních tratí a vhodným klimatickým i půdním podmínkám se v Kobylí daří většině bílých odrůd vinné révy, ale lokalita je zejména proslavená produkcí unikátních červených vín. Mezi typické modré odrůdy patří například Modrý Portugal, Frankovka a Svatovavřinecké. Z uvedených modrohorských odrůd je možné také produkovat vína originální certifikace (VOC). Obec Kobylí se rozprostírá v údolí říčky Trkmanky. Okolí obce náleží ke karpatské soustavě, která je v této části Moravy představována oblastí Středomoravských Karpat. Celý kobylský prostor je tvořen její částí, Kyjovskou pahorkatinou. Severovýchodní část katastru zasahuje do bývalé vnitrozemské delty, v níž bylo kdysi Kobylské jezero s mírně slanou vodou. Charakteristický obraz obce vytváří zvlněný, místy silně svažitý terén, v nižších bodech přecházející v drobná údolí.